Rok 2020, který byl pro nás všechny vzhledem k situaci kolem onemocnění Covidu-19 naprosto zvláštním rokem a v mnoha ohledech nelehkou zkouškou, ale i výzvou vypořádat se s touto obtížnou překážkou, se již mílovými kroky blíží ke svému konci. Než však přivítáme ten nový s letopočtem 2021, tradičně se ještě poohlédneme za tím, jaký byl pro hamerský oddíl právě končivší rok. Jeho poslední dny, ve kterém SK Hamr vstoupil do druhé dekády své existence, totiž vybízejí tak trochu ještě k bilancování, zhodnocení či rekapitulaci toho, jaký vlastně byl. K shrnutí a ohlédnutí za tím, co vše přinesl, co vše se v něm událo a co vše se (ne)povedlo.

Byť určitě nešlo zcela o standardní rok, i přes nepříznivou epidemiologickou situaci nejen v ČR, která zapříčinila mimo jiné na dlouhé měsíce pozastavení jak tréninkové činnosti, tak přerušení badmintonových turnajů a akcí, šlo i tak o další mimořádně úspěšný rok pro SK Hamr, který přinesl řadu událostí a momentů, které si nyní zaslouží připomenout a vypíchnout je.

Videoohlédnutí za rokem 2020 na Hamru

Rok 2020 v hamerským barvách si můžete připomenout prostřednictvím videoohlédnutí HAMR PRAHA made in 2020 – Cesty za úspěchem (https://www.youtube.com/watch?v=_VsEbBjDRQ0), ve kterém můžete ještě jednou prožít skrze cca 180 fotografií úspěchy, radostné chvíle a výjimečné okamžiky našich hráčů v uplynulých dvanácti měsících.

Více o úspěších našich hráčů se dočtete také v článcích v oddílové sekci: novinky.

Pořádání akcí a turnajů

Hamerský oddíl měl pořádat v roce 2020 také desítky oblastních a celostátních turnajů pro děti, mládež i dospělé. Bohužel několik z nich muselo být kvůli koronavirové situaci zrušeno či odloženo. I přesto se v hamerských halách v Braníku a ve Štěrboholech během 12 měsíců konalo přes 10 turnajů různých věkových kategorií a výkonnostních úrovní jak jednotlivců, tak družstev. Hamr rovněž pořádal nespočet tradičních oddílových akcí pro své členy a hráče. Jaké to byly?

  • Červen – Jarní turnaj dvouher hráčů Badmintonové školy (BŠ) SK Hamr a závodní přípravky hamerského oddílu, Jarní turnaj rodinných dvojic ve čtyřhrách
  • Červenec – první letní oddílové kondiční soustředění v Rejštejně – Klášterském Mlýně, letní campy na Hamru
  • Srpen – druhé letní oddílové herní soustředění v Sázavě, letní campy na Hamru

Další oddílové akce Podzimní oddílové herní soustředění v Sázavě, 11. ročník turnaje GPC dospělých – Memoriál Pavla Bílka, Vánoční turnaj dvouher hráčů Badmintonové školy (BŠ) SK Hamr a závodní přípravky hamerského oddílu, Vánoční turnaj rodinných dvojic ve čtyřhrách nebo Silvestrovský trénink se nemohly vzhledem k epidemiologické situaci bohužel uskutečnit a byly v letošním roce zrušeny.

Souhrn TOP výjimečných událostí, okamžiků a milníků 2020 hamerského oddílu

Hráči Hamru absolvovali během roku desítky turnajů (od oblastních, krajských, celostátních až přes ty mezinárodní), na kterých se snažili zúročit vynaložené tréninkové úsilí a dosáhnout úspěšných výsledků, medailových umístění nebo postupů, ale také prostě jen radosti ze hry, která je jakýmsi odrazovým můstkem k úspěchům a další práci v tréninku. Výčet úspěchů našich hráčů je poměrně rozsáhlý (viz videoohlédnutí), a tak se nyní ohlédneme za událostmi a milníky, které jsou pro náš oddíl nevšední a neobyčejné.

Děkujeme všem našim hráčům a členům za příkladnou reprezentaci našeho oddílu v roce 2020, stejně tak ale i rodičům za jejich podporu. A zároveň přejeme mnoho úspěchů v roce 2021.

SK HAMR PRAHA 4. V PRÁCI S MLÁDEŽÍ V ČR 2020

Hamerský badmintonový oddíl slaví mimořádný úspěch, neboť již potřetí za sebou se umístil v rámci každoročního projektu Talent v hodnocení TOP 20 nejlépe pečujících klubů o mládež v ČR. Pro rok 2020 byl SK Hamr Praha v žebříčku TOP 20 nejúspěšnějších klubů v práci s mládeží vyhodnocen jako 4. nejlepší klub v ČR. Navázal tím tak na předloňské 11. místo a zároveň dokonce vylepšil své dosavadní loňské maximum – 6. místo.

Bodové hodnocení vychází z daného umístění hráčů a hráček jednotlivých klubů na žebříčcích věkových kategorií U13 až U19 a umístění juniorů na žebříčku dospělých a BWF za uplynulý rok (2019). Na základě bodového zisku byla poměrně rozdělena mezi 20 kluby celková finanční částka 665 600 Kč na podporu systematické práce s mládeží v klubech od Českého badmintonového svazu. Podle nastavených kritérií v dokumentu „Systém péče o talentovanou mládež“ znamená pro náš oddíl konečná 4. pozice a celkovým zisk 185,6 bodů finanční podporu od ČBaS ve výši 47 200 Kč.

Nad SK Hamr se dostaly v pořadí nejlepších oddílů už jen tři české kluby. Celkově zvítězil Sokol Radotín Meteor Praha (292,2 bodů), druhý byl brněnský Badminton FSpS MU (228,8 bodů) a třetí místo obsadil dvakrát po sobě úřadující východočeský šampion TJ Sokol Polabiny Pardubice (203,3 bodů). To tedy zároveň znamená, že se SK Hamr umístil po vyhodnocení projektu na druhém místě v hlavním městě ČR.

SK HAMR PRAHA SPORTOVNÍM STŘEDISKEM V ČR 2020

V souvislosti s koncepční změnou systému přípravy talentované mládeže ČBaS, která odstartovala v měsících září a říjnu 2020, byla mimo jiné zřízena tzv. Sportovní střediska (SpS) v českém badmintonu, kde by se měli připravovat talentovaní hráči a hráčky k následnému přechodu do sportovních center a do reprezentace.

Trenérsko-metodická komise (TMK) ČBaS zveřejnila seznam 16 Sportovních středisek v ČR a k velké radosti nás všech lze konstatovat, že byl tento „status“ přidělen pro zkušební období říjen – prosinec 2020 i pro náš oddíl SK Hamr Praha. Ten podal žádost o zřízení tohoto základního stupně nového systému přípravy mládeže s ohledem na stanovená kritéria a požadavky, kterými jsou hodnocení složek organizační a sportovní přípravy, aktivity oddílu/klubu a relevantní sportovní výsledky.

TMK ČBaS naší žádosti na základě součtu bodového ohodnocení jednotlivých kritérií vyhověla a všechny úspěšné žadatele rozdělila do čtyř finálních skupin po čtyřech. Každé skupině byla sdělena výše podpory, která se skládá z finanční a materiální složky. SK Hamr Praha byl přidělen do skupiny II. Nové kolo podávání žádostí na rok 2021 již bylo spuštěno v průběhu prosince 2020.

ME U15 VE FRANCII 2020 S VÝRAZNOU HAMERSKOU STOPOU

Sportovní událost a zároveň badmintonový svátek roku pro kategorii patnáctiletých se konal v polovině února. Ve Francii se uskutečnilo totiž dlouho očekávané Mistrovství Evropy U15 2020 jednotlivců. Individuální soutěž evropského šampionátu starších žáků probíhala na stejném místě paralelně s ME družstev mužů a žen v kategorii dospělých 2020 i s výběry ČR. Ta zde měla zastoupení i 4 českých čárových rozhodčích včetně hamerského člena Kamila Kyzlíka.

Obrovskou ctí pro náš oddíl byla premiérová účast hamerských badmintonistů Adam Srnce, Kačky Koliášové a Báry Bursové, kteří byli nominováni za Českou republikou na ME. Spolu s dalšími členy reprezentačního výběru ČR U15 (Janem Ptáčkem, Václavem Simonem, Kačkou Osladilovou, Luckou Krulovou) pod trenérským vedením Tomáše Krajči a Markéty Osičkové vycestovali po několika měsících společné, individuální, ale i oddílové herní přípravy s dvoudenním předstihem do města Liévin, kde se ME ve dnech 14.-16.2.2020 uskutečnilo.

Hamerští hráči rozhodně nezklamali a vynikající stopu zde zanechala zejména Kačka Koliášová, která společně s Kačkou Osladilovou sahala ve čtyřhře po senzační medaili. V osmifinále turnaje dokázaly vyřadit nasazené „trojky“ z Francie a ve čtvrtfinále byly nad tureckým párem po prvním vyhraném setu pouhý set od bronzového snu (21:16, 8:21, 13:21). 5. místo Kačky K+O je skvělým úspěchem a nejlepším výsledkem české výpravy.

Výsledky našich hráčů:

Dvouhra dívek: 33.-64. místo Báry Bursové
Čtyřhra chlapců: 33.-64. místo Adama Srnce a Václava Simona (BK 73 Deltacar Benátky nad Jizerou)
Čtyřhra dívek: 5.-8. místo Kačky Koliášové a Kačky Osladilové (TJ Sokol Klimkovice)
Smíšená čtyřhra: 17.-32. místo Adama Srnce a Báry Bursové, 9.-16. místo Jana Ptáčka (TJ Sokol Klimkovice) a Kačky Koliášové

KAČKA KOLIÁŠOVÁ A BÁRA BURSOVÁ V REPREZENTACI ČR U17

Skvělý úspěch pro hamerský badminton, ale zejména pro naše dvě mladé a talentované hráčky. K 1.9.2020 bylo totiž aktualizováno složení národních týmů ČR do 17 a 19 let a také reprezentační výběr dospělých. A do mladší juniorské reprezentace České republiky U17 byla zařazena i naše nadějná děvčata Bára Bursová (13 let) a Kačka Koliášová (14 let). Obě již byly i členkami českého reprezentačního výběru do 15, který startoval na ME U15 ve Francii 2020. Reprezentaci U17 čeká příští rok Mistrovství Evropy U17 2021, a tak si budeme moc přát, aby se do konečné nominace dostaly i Kačka s Barčou.

SK HAMR "U15" VÍTĚZEM PŘEBORU PRAHY DRUŽSTEV ŽÁKŮ

Přebor Prahy smíšených družstev U15 vyhlášený letos jako celoroční dlouhodobá soutěž byla nakonec vinou jarní koronavirové pauzy po zrušení březnového kola sehrána pouze ve dvou hracích kolech bez Play-Off. Pět pražských družstev se tedy letos utkalo ve skupině jednou každé s každým. Hamerské družstvo v lednu v domácí hale v Braníku zvládlo obě svá úvodní utkání – proti SK Proseku Praha poměrem 5:2 a se Sokolem Radotín Meteor Praha výsledkem 4:3.

Ve druhém kole, které proběhlo na kurtech pražské TJ Astry, se družstvo SK Hamr U15 těsným a vydřeným vítězstvím 4:3 nad domácí TJ Astrou ZM Praha posunulo mílovým krokem k vytouženému cíli a první místo v tabulce nakonec naši badmintonisté stvrdili v posledním utkání při jasném skórem 7:0 s týmem BK Arion Praha. První místo v tabulce tak znamenalo pro hamerské družstvo přímý postup na MČR družstev žáků U15, a tedy historicky druhou účast našeho klubu na domácím týmovém šampionátu, na kterém se sjíždí nejlepší badmintonová špička v ČR v této kategorii.

MČR DRUŽSTEV 2020 - SK HAMR U"15" NA 4. MÍSTĚ

Hamerský oddíl měl v letošním roce své zastoupení na MČR družstev žáků U15 v Brně 2020, na kterém získal SK Hamr „U15″ bramborové“ 4. místo. Druhý tradiční týmový šampionát MČR družstev dorostu U19 v Dobřanech 2020, na kterém by neměl rovněž SK Hamr „U19“ chybět, byl kvůli epidemiologické situaci přeložen do roku 2021.

O víkendu 10.-11.10.2020 hostilo město Brno-Slatina vrcholnou akci českého mládežnického badmintonu, neboť se sem sjela republiková špička kategorie U15. Brněnská modrofialová X Arena přivítala českou žákovskou elitu na MČR družstev v kategorii U15 2020. Náš oddíl sem vyslal podruhé v historii své družstvo, které se pokusilo navázat na zlatý úspěch svých předchůdců z roku 2018. Družstvo SK Hamr si vybojovalo „místenku“ na domácím šampionátu vítězstvím v soutěži smíšených družstev Přeboru Prahy U15 2020. Smělé plány na medailový útok hamerského družstva trochu brzdila neúčast kmenové hráčky Barči Bursové z důvodu dlouhodobého zranění.

Složení týmu: Arnošt Hort, Adam Srnec, Nikola Hort, Vojtěch Strejček, Berta Haškovcová, Kačka Koliášová, Veronika Palánová, Lucka Tománková, trenéři Miroslav Loskot a Romana Loskotová

Ve čtyřčlenné skupině A nejprve SK Hamr podlehl v sobotu suverénnímu domácímu týmu z Brna Badminton FSpS MU 1:6, poté už ale bodovalo naplno a připsalo si 2 jasnější výhry – 5:2 v pražském derby se Sokolem Radotín Meteor a 6:1 s celkem ze západních Čech BA Plzní. Hamerské družstvo tak splnilo základní cíl a postoupilo ze 2. místa do odpoledního čtvrtfinále. A i to zvládlo proti dalšímu týmu z Prahy TJ Astře ZM po nervy drásajícím průběhu při těsném skóre 4:3.

V rámci nedělního „Final Four“ programu nejprve hamerský tým nestačil v semifinále proti družstvu TJ Sokol Klimkovice poměrem 2:4, bohužel těsným rozdílem 3:4 poté prohrál i v zápase o 3. místo, když na třetí pražský tým v turnaji SK Prosek to už nestačilo, a medailový sen se tak našim rozplynul! Družstvo SK HAMR U15 tak získalo při své druhé účasti na MČR žáků 2020 v Brně-Slatině v konkurenci 10 týmů nepopulární bramborovou medaili za 4. místo!

MČR JEDNOTLIVCŮ 2020 - VETERÁNSKÉ ZLATO PRO LÁĎU FUKSU

Letošní mládežnická mistrovství ČR jednotlivců v kategoriích U13, U15, U17, U19 byla kvůli epidemiologické situaci přeložena do roku 2021, historicky druhé MČR v minibadmintonu (U11) i Mezinárodní MČR juniorů U19 v Orlové-Lutyni 2020 bylo dokonce ze stejného důvodů zrušeno. Na zbylých dvou vrcholných turnajích – dospěláckém a veteránském šampionátu měl SK Hamr Praha zastoupení celkem 4 hráčů. Ladislav Fuksa získal na veteránském mistrovství v Mostě 2020 dvě medaile včetně deblového zlata a mistrovský titul pro rok 2020.

MČR dospělých v Plzni (31.1.-2.2.2020): účast Jakuba Vitvery, Radky Šilhavé, Kláry Šilhavé

MČR veteránů v Mostě (19.-20.9.2020): účast Ladislava Fuksy => 3. místo Ladislava Fuksy ve dvouhře (50+) a 1. místo Ladislava Fuksy s Yury Grace (Start Jihlava) ve čtyřhře (50+)

Klub hamerských mistrů ČR najdete na odkazu: https://www.hamrpraha.cz/mistri-cr/

MEZINÁRODNÍ TURNAJ SLOVAK YOUTH U17 2020 - 2 BRONZY PRO KLÁRU ŠILHAVOU

Ve dnech 18.-20.9.2020 se uskutečnil na Slovensku mezinárodní turnaj FZ Forza Slovak Youth U17 2020 s účastí i desítky hráčů z ČR. Mezi nimi nechyběla ani hamerská juniorka Klára Šilhavá, která se vypravila do Trenčína na tento tradiční juniorský turnaj evropského okruhu BEC v kategorii do 17 let.

Navzdory cestovnímu omezení k našim východním sousedům vinou současné situace kolem pandemie Covid-19 a za splnění přísných hygienických podmínek přivítal Trenčín účastníky z 5 evropských zemí včetně ČR. Klára Šilhavá startovala ve všech disciplínách, v mixu se spoluhráčem Adamem Šulcem (SK Prosek Praha) a v deblu s Martinou Ševčíkovou z Brna (Badminton FSpS MU).

Kláře se na mezinárodním poli podařil skvělý výsledek, když vybojovala bronzovou medaili jak ve smíšené čtyřhře, tak i ve dvouhře, a postarala se tím tak o polovinu z celkových 4 cenných kovů pro českou výpravu. Ve čtyřhře přidala ještě čtvrtfinálovou účast a konečné 5.-8. místo.

MEZINÁRODNÍ TURNAJ CZECH U17 INTERNATIONAL 2020 - MEDAILE PRO KLÁRU ŠILHAVOU I ELIŠKU BÍLKOVOU

V termínu od čtvrtka 1.10. do soboty 3.10.2020 se uskutečnil v Českém Krumlově tradiční mezinárodní juniorský turnaj OLIVER Czech U17 International, který byl součástí evropského okruhu Badminton Europe (BE). Turnaj, který se měl původně konat v dubnovém termínu, byl letos z důvodu pandemie Covid-19 odložen na začátek října.

V Českém Krumlově se představila i téměř kompletní reprezentace do 17 let a i přes velké množství odhlášek hráčů ze Slovenska a Německa kvůli zhoršující se situaci související s pandemií rovněž špičkoví junioři dalších čtyř zemí. Česká reprezentace U17 i s hamerskou hráčkou Kačkou Koliášovou zároveň absolvovala na místě předtím i přípravný třídenní kemp. Hamerský oddíl a ČR zde kromě Kačky reprezentovaly také další juniorky Eliška Bílková, Klára Šilhavá, Kája Hejduková pod vedením trenérky Romany Loskotové.

Hamerské hráčky si vedly znamenitě a zanechaly zde silnou stopu. Klára se stala nejúspěšnější hráčkou turnaje, když spolu s Adamem Šulcem (SK Prosek Praha) vyhrála smíšenou čtyřhru a s Martinou Ševčíkovou z Brna (Badminton FSpS MU) i čtyřhru dívčí. Klára obohatila sbírku ještě o bronz, to když jí plány na zlatý hattrick zhatila v semifinále česká badmintonistka Petra Maixnerová (11,14). Na bronzový stupínek dosáhla v singlu ještě i naše Eliška a uzavřela tak sbírku skvělých 4 hamerských medailí.

1.GPA U13 A 1.GPA U19 NA HAMRU-ŠTĚRBOHOLECH

O víkendu 25.-26.1.2020 se postavil hamerský oddíl zřejmě doposavad největší pořadatelské výzvě za své existence. Zhostit se najednou pořádání dvou celostátních turnajů nejvyšší úrovně GPA mládeže na jednom místě v jedné hale a ve stejném termínu, tak to tu ještě v České republice nebylo! Republiková elita dvou věkových kategorií se současně sjela do Prahy-Štěrbohol pod jednu střechu na úvodní republikové turnaje roku 2020. Hamerská hala ve Štěrboholech přivítala na konci ledna účastníky turnajů 1.GPA v kategorii U13 (na 6 kurtech) a juniorského 1.GPA kategorie U19 (také na 6 kurtech). Maratón zápasů tak nabídl před zraky zaplněné haly ten nejlepší současný český badminton v obou kategoriích, kdy o majitelích diplomů, medailí a pohárů rozhodly nedělní semifinálové a finálové zápasy všech disciplín.

Z domácích hráčů se představili na hamerských kurtech v kategorii U13: Vojta Strejček, Nikola Hort, Tomáš Knytl, Lucka Tománková, a v kategorii U19: Jonáš Hurtík, Radka Šilhavá, Klára Šilhavá, Karolína Hejduková, Eliška Bílková. Do bojů o medaile ve druhém hracím dni promluvili i čtyři hamerští hráči – Vojta s Luckou v U13 a Radka s Klárou v U19, kteří společně připsali na konto SK Hamr celkem 6 cenných kovů (po třech v obou kategoriích). Ve starší kategorii celkově triumfovaly sestry Šilhavé, nejvíce se domácím badmintonistům dařilo ve dvouhrách. Po dvou medailích získaly Radka Šilhavá (1 zlato a 1 bronz) a Lucka Tománková (1 stříbro a 1 bronz), jednu medaili vybojovali Vojta Strejček (1 bronz) a Klára Šilhavá (1 zlato).

Medailové umístění hráčů SK Hamr:

U13
Vojta Strejček – 3. místo ve dvouhře
Lucka Tománková – 3. místo ve dvouhře a 2. místo ve čtyřhře s Adélou Turoňovou (Sokol Radotín Meteor Praha)

U19
Radka Šilhavá – 3. místo v mixu s Martinem Dostálem (Badminton FSpS MU Brno) a 1. místo ve dvouhře
Klára Šilhavá – 1. místo ve čtyřhře s Martinou Ševčíkovou (Badminton FSpS MU Brno)

„Propojení“ obou turnajů bylo nejen velice zajímavým zpestřením pro diváky, ale také inspirativní a motivační zkušeností zejména pro mladší kategorii, jejíž hráči tak mohli mimo jiné sledovat i své starší kolegy a „vzory“. Vzájemná podpora napříč věkovými kategoriemi rovněž přispěla k vytvoření jednoho fanouškovského „kotle“, a dala tak samotné akci nový a nevšední rozměr.

Zanechte zprávu

šest + 1 =