MČR družstev dorostu 2022: Hamerské družstvo U19 získalo pro náš klub po 4 letech druhý mistrovský titul!

Ve dnech od pátku 4.11.2022 do neděle 6.11.2022 se stala štěrboholská BB Aréna dějištěm juniorského šampionátu ČR v badmintonu. V Praze se totiž konalo MČR smíšených družstev dorostu U19 2022, na kterém se představila česká juniorskou elita včetně i řady reprezentantů z mládežnických kategorií. Náš oddíl sem vyslal v nabité konkurenci také své družstvo, které bylo navíc dle žebříčkového postavení hráčů ve startovním poli dokonce třetí nasazené, a patřilo tak ke spolufavoritům na zisk některého z cenných kovů.

Sestava SK Hamr Praha U19: kapitán Vojta Strejček, Jonáš Hurtík, Adam Srnec, Filip Knytl, Eliška Bílková, Klára Šilhavá, Katka Koliášová, trenéři Romana Loskotová, Adam Hobzik, Radka Šilhavá

Konkurence to byla opravdu našlapaná, neboť letošního šampionátu se zúčastnilo 18 družstev z celé ČR, která byla rozdělena do 4 skupin po 4-5 týmech. Do hlavního vyřazovacího pavouka postoupily vždy nejlepší 2 celky z každé skupiny, ostatní týmy sehrály utkání o konečné umístění.

Hamerské juniorské družstvo mělo historicky na co navazovat, neboť v roce 2019 dokráčelo až k bronzovým medailím, o dva roky později z toho byla čtvrtfinálová účast. O největší klubový úspěch se ale dosud postaralo zlaté družstvo U15 z roku 2018, jehož významná část badmintonistů tvořila právě kostru toho letošního juniorského týmu.

Horní řada zleva: Filip Knytl, Adam Srnec, trenérka Romana Loskotová, Jonáš Hurtík, Vojta Strejček

Dolní řada zleva: Eliška Bílková, Klára Šilhavá, Katka Koliášová

Trenéři Adam Hobzik, Radka Šilhavá

Hamerské družstvo U19 bylo nalosováno do „skupiny smrti“ spolu s výběry TJ Sokol Klimkovice, TJ Astra ZM Praha, Badminton FSpS MU a BK 1973 Benátky nad Jizerou. Ne všichni hamerští hráči nastupovali do turnaje zcela 100 % zdraví, neboť je těsně před podzimním vrcholem provázely zdravotní trable, i přesto náš tým ale nakonec zvládl nástrahy nevyzpytatelné základní skupiny C velice dobře, když výsledkem 5:2 přehrál benátecký i astrácký celek a družstvo z Brna porazilo výsledkem 4:3. Jediná porážka tak přišla pouze od silných Klimkovic, které nastupovaly ve svém středu s juniorskými reprezentanty Kopřivou či Osladilovou, při těsném skóre 3:4. Hamerské družstvo se tak umístilo nakonec na postupové druhé pozici, která však nabízela v K.O. pavouku možná papírově snazší cestu k závěrečným bojům o medaile.

Následně už přišly v sobotním odpoledni na řadu vyřazovací boje. SK Hamr porazil ve čtvrtfinále vítěze skupiny A TJ Montas Hradec Králové výsledkem 4:2 (utkání se v play-off již za rozhodnutého stavu nedohrávalo), a mohl se tak těšit i na nedělní vyvrcholení týmového šampionátu.

Program nedělního „Final Four“ vyplnily dopoledne semifinálové bitvy SK Hamr Praha vs. TJ Sokol Radotín a SK Prosek Praha vs. TJ Sokol Klimkovice. Hamerský tým zvládl dramatické utkání především zásluhou bodově stoprocentních děvčat, kdy vítězily jak Klára s Eliškou v singlech, tak i Klára s Katkou v deblu. Rozhodující čtvrtý bod poté přidali v mixu Jonáš s Katkou, čímž rozhodli o výsledku 4:3 a našem postupu do finále.

Ve velkém „titulovém“ utkání roku o zlato vyzval náš výběr v pražském derby silný SK Prosek Praha. Velmi náročné třídenní boje se už značně projevily na únavě a zdravotním stavu některých našich hráčů. Ti si tak sáhli téměř na úplné dno a šli do posledního utkání odhodlaní nechat zbytky posledních sil. Vůle, bojovnost, touha zvednout pohár nad hlavu a také skvělá podpora, kterou vytvořili rodiče, členové a fanoušci SK Hamr, byly hlavním hnacím motorem našeho týmu.

V elektrizující atmosféře rozehráli finálový duel Jonáš s Katkou v mixu a Adam ve dvouhře. V obou zápasech se potvrdily papírové předpoklady a vítězství slavili Adam proti Orlíkovi a Šulc s Treperovou proti našemu páru. Poté si famózně počínal na singlu také týmový benjamínek a spolehlivý kapitán družstva Vojta, který přinesl bod proti Zlatníkovi. Zřejmě klíčový a nejdůležitější zápas z pohledu šancí obou týmů na zlato poté odehrála Klára proti šikovné Sedláčkové. Klára však sehrála dokonalý part a soustředěným výkonem na hranici svých možností dovedla zápas do vítězného konce. Zbýval poslední krok. Před těžký úkol se postavili při souběžně hraných zápasech Eliška proti bronzové medailistce z ME U15 Amélii Maixnerové a Jonáš s Adamem proti Šulcovi s Krejčím. Kluci bohužel po skvělém první setu zápas těsně ztratili, a tak se zraky celé haly upínaly k Elišce s Maixnerovou. Eliška zvítězila v prvním setu, jenže v tom druhém ale tahala za kratší konec. Rozhodující set však zvládla v koncovce 21:17 a dovedla hamerské družstvo k druhému klubovému titulu. Klíč ke zlatým medailím tak ležel ve 4 dvouhrách, které všechny zvládl tým Hamru.

Hamerský TÝM ukázal během turnaje obrovskou sílu, vzájemnou podporu a soudržnost, které nás po 4 letech (mistrovský titul na MČR U15 v Brně 2018) dovedly opět na samý vrchol českého tentokrát juniorského Mount Everestu v badmintonu. 4 roky starý triumf pamatují v tom letošním týmu také Adam, Jonáš, Klára, Eliška, pro které se vyjma Adama jedná v letošní sezóně o rozlučku s juniorskou kategorií U19. I přesto věříme, že na podobný úspěch můžeme v příštích letech ještě navázat a další generace hráčů zkusí tento výjimečný úspěch zopakovat.

Konečné pořadí medailistů MČR družstev dorostu:

  1. SK Hamr Praha U19
  2. SK Prosek Praha U19
  3. TJ Sokol Klimkovice U19

„Za titul jsem nesmírně ráda, týmové soutěže prožívám více než ty individuální, ale mojí osobní výhrou je být součástí tak super party. Každý z nás máme na vítězství stejný podíl, ať už jsme potvrzovali jasné body, nebo se snažili zaskočit silnějšího soupeře,“ zhodnotila úspěšný šampionát jedna z opor hamerského družstva Klára Šilhavá, která během celého mistrovství ztratila pouze jediný zápas.

Její slova doplňuje i trenérka vítězného celku: „Jsem na náš tým strašně moc pyšná, jak celé mistrovství ČR zvládl. V turnaji prokázal pevné nervy, bojovné srdce a především ukázal týmového ducha. Každý v týmu věděl proč tu jsme a jaký je jeho úkol a role. Velké díky patří trenérům Adamovi s Radkou a i rodičům našich badmintonistů, kteří nás během celého víkendu neskutečně podporovali a vytvořili nám během zápasů fantastickou atmosféru. Byl to úžasný a nezapomenutelný zážitek. Děkuji a gratuluji celému družstvu!“

foto: SK Hamr získal mistrovský titul pro rok 2022

Fotografie z celého MČR si můžete prohlédnout v oddílové sekci fotogalerie

Hamerské družstvo U19 vstupuje do klubové Síně slávy Mistrů ČR

Článek z MČR družstev dorostu U19 2022 si můžete přečíst také na stránkách czechbadminton.cz

Reportáž z MČR družstev dorostu U19 2022 i s ohlasy hamerské Elišky Bílkové najdete také na facebooku ČBaS

Zanechte zprávu

deset − deset =