Již brzy se o slovo přihlásí nový rok s magickým letopočtem 2020. Avšak poslední dny toho stávajícího, ve kterém SK Hamr slavil jubilejních 10 let od svého vzniku, ještě vybízejí tak trochu k bilancování, zhodnocení či rekapitulaci toho, jaký vlastně byl. K shrnutí a ohlédnutí za tím, co vše přinesl, co vše se v něm událo a co vše se (ne)povedlo. Pro náš oddíl šlo bezesporu opět o jeden z nejúspěšnějších roků ve své první dekádě. Proč? Odpověď naleznete níže.

Videoohlédnutí za rokem 2019 na Hamru

Rok 2019 v hamerským barvách si můžete připomenout prostřednictvím videoohlédnutí HAMR PRAHA made in 2019 – My jsme Hamr už 10 let (https://www.youtube.com/watch?v=jI1WY40hbiU), ve kterém můžete ještě jednou prožít skrze 300 fotografií úspěchy, radostné chvíle a výjimečné okamžiky našich hráčů v uplynulých dvanácti měsících.

Šéftrenérka SK Hamr Praha Romana Loskotová shrnula dění v našem oddíle v uplynulých 12 měsících takto: „Hráčům Akademie se dlouhodobě daří vozit medaile z turnajů všech kategorií i úrovní (od krajských turnajů až po MČR). Z toho máme pochopitelně jako trenéři velkou radost. I proto se během roku zúčastňujeme různých trenérských školení po celé republice i v zahraničí, abychom získávali novou inspiraci do tréninků a byli stále v obraze, kam se ubírá moderní badminton. Je vidět, že tréninky jdou dobrým směrem a vynaložené úsilí nese své ovoce. Také hráči závodní přípravky celý rok pilně trénují a začínají získávat dobré výsledky z turnajů. Někteří budou v příští sezóně přecházet díky svým výkonům do Akademie. Někteří hráči Badmintonové školy (BŠ) se již také zúčastnili prvních turnajů a dílčí úspěchy na nich jsou pro ně především další motivací do tréninku, aby se stále zlepšovali. Členská základna našeho oddílu má stále rostoucí tendenci, což je skvělé zjištění, že o badminton je stále zájem a děti tento spot baví.“ (Hamerák, 12/2019).

Více se dočtete článcích v oddílové sekci: novinky.

Pořádání akcí a turnajů

Hamerský oddíl pořádal v roce 2019 také desítky oblastních a celostátních turnajů pro děti, mládež i dospělé. V hamerských halách v Braníku a ve Štěrboholech se během 12 měsíců konalo přes 20 turnajů různých věkových kategorií a výkonnostních úrovní jak jednotlivců, tak družstev. Hamr rovněž pořádal nespočet tradičních oddílových akcí pro své členy a hráče. Jaké to byly?

  • Červen – Jarní turnaj dvouher hráčů Badmintonové školy (BŠ) SK Hamr a závodní přípravky hamerského oddílu, Jarní turnaj rodinných dvojic
  • Červenec – první letní oddílové kondiční soustředění v Řetenici – Kačerově, letní campy na Hamru
  • Srpen – druhé letní oddílové herní soustředění v Sázavě, letní campy na Hamru
  • Říjen – podzimní oddílové herní soustředění v Sázavě
  • Listopad – 10. ročník turnaje GPC dospělých – Memoriál Pavla Bílka
  • Prosinec – Vánoční turnaj dvouher hráčů Badmintonové školy (BŠ) SK Hamr a závodní přípravky hamerského oddílu, Vánoční turnaj rodinných dvojic ve čtyřhrách, Silvestrovský trénink

Hráči Hamru absolvovali stovky turnajů (oblastních, krajských, celostátních i mezinárodních), na kterých se snažili zúročit vynaložené tréninkové úsilí a dosáhnout pěkných výsledků, medailových umístění nebo postupů, ale také prostě jen radosti ze hry, která je jakýmsi odrazovým můstkem k úspěchům a další práci v tréninku. Výčet úspěchů našich hráčů je poměrně významný (viz videoohlédnutí), a tak se ohlédneme za událostmi a milníky, které jsou pro náš oddíl nevšední a neobyčejné.

Souhrn TOP výjimečných událostí, okamžiků a milníků 2019 hamerského oddílu

Ohlédnutí za badmintonovou sezónou dospělých 2018/2019: zde.

10 let od vzniku SK Hamr Praha

Badmintonový oddíl SK Hamr Praha oslavil 1.1.2019 deset let své existence. V roce 2009 se přestěhoval oddíl badmintonu SK Motorlet Praha z radlické haly na Smíchově do tehdy nového sportovního areálu Hamr do haly v Braníku a vznikl nový badmintonvý oddíl pod názvem SK Hamr Praha. V současné době se Hamr se zaměřuje zejména na výchovu mládeže a vlastních odchovanců, za deset let svého fungování si hamerský oddíl vybudoval silnou členskou základnu čítající téměř 300 hráčů (včetně BŠ), o kterou se stará 11 hamerských trenérů v čele s šéftrenérkou Romanou Loskotovou.

SK Hamr Praha 6. v práci s mládeží v ČR

Hamerský badmintonový oddíl se podruhé za sebou umístil v rámci každoročního projektu Talent v hodnocení TOP 20 nejlépe pečujících klubů o mládež v ČR. Pro rok 2019 byl SK Hamr Praha v žebříčku TOP 20 nejúspěšnějších klubů v práci s mládeží vyhodnocen jako 6. nejlepší klub v ČR, čímž tak vylepšil své dosavadní loňské maximum – 11. místo. Bodové hodnocení vychází z daného umístění hráčů a hráček jednotlivých klubů na žebříčcích věkových kategorií U13 až U19 a umístění juniorů na žebříčku dospělých a BWF za uplynulý rok (2018). Na základě bodového zisku byla poměrně rozdělena mezi 20 kluby celková finanční částka 665 600 Kč na podporu systematické práce s mládeží v klubech od Českého badmintonového svazu.

Postup družstva SK Hamr "A" do 1. Celostátní ligy - Západ

Dospělé družstvo SK Hamr Praha A postoupilo v sezóně 2018-2019 premiérově do druhé nejvyšší české soutěže smíšených družstev 1. Celostátní ligy – Západ. SK Hamr Praha A nejprve vyhrál dlouhodobou základní část 2. Regionální ligy Praha a poté zvítězil v březnovém play-off 2.RL o postup do dubnové Kvalifikace 1.CL-Západ. V ní se v domácím prostředí umístilo na nepostupovém 2. místě za vítěznou BA Plzní B. Druhá (výjimečná) šance se však ještě letos naskytla vzhledem k rozšiřování 1.CL v tzv. Doplňkové kvalifikaci (hrál ji předposlední celek 1.CL-Západ a druhý tým Kvalifikace) proti týmu Super Stars Most. V květnovém utkání v hamerské hale v Braníku vyhrál SK Hamr Praha A v sestavě (Václav Bláha, David Sklář, Jakub Vitvera, Jan Vitvera, Jan Macák, Adam Hobzik, Radka Šilhavá, Klára Šilhavá) 6:2 a zajistil si historický postup do 1.CL – Západ 2019-2020.

V sezóně 2019-2020 tak zavítala soutěž 1.CL – Západ poprvé na Hamr a její 2. kolo (30.11.2019) hostil náš oddíl dokonce přímo v domácím prostředí haly v Braníku.

Družstvo SK Hamr "U13" třetí v Praze a SK Hamr U19 bronzový na MČR

Družstvo SK Hamr Praha „U13“ se umístilo v dlouhodobé soutěži Přeboru Prahy U15 v sezóně 2019 na třetím místě!

Ve dnech od pátku 22.11.2019 do neděle 24.11.2019 se stalo Brno-Slatina středobodem ČR v juniorském badmintonu. Brněnská modrofialová X Arena přivítala českou juniorskou elitu na MČR družstev dorostu U19 2019. Náš oddíl sem vyslal poprvé v jeho desetileté historii své družstvo, které bylo navíc ve startovním poli družstev nejvýše nasazené. Juniorské družstvo SK HAMR U19 v sestavě (Matěj Volf, Jáchym Brázda, Jonáš Hurtík, Adam Brachtl, Radka Šilhavá, Klára Šilhavá, Karolína Hejduková, Eliška Bílková, Kačka Koliášová) vybojovalo při své premiérové účasti na MČR dorostu 2019 v Brně-Slatině v konkurenci 18 týmů historickou bronzovou medaili!

Tituly a medaile z mistrovství ČR jednotlivců 2019

SK Hamr Praha měl na všech letošních MČR jednotlivců 2019 od U11, přes mládežnické kategorie U13-U19 a i v dospělé a veteránské kategorii své zastoupení. Na vrcholných turnajích nastoupilo celkem 17 hráčů SK Hamr, medaili se podařilo získat v U13, U17, U19 a ve veteránech a navrch mistrovské tituly pro Adama Srnce a Barču Bursovou v U13. V juniorských kategoriích „zabodovaly“ sestry Radka a Klára Šilhavé, kategorii U13 si zcela podmanili Adam Srnec (2 zlata a 1 bronz) a Barča Bursová (zlatý hattrick), která tak rozšířila Klub hamerských mistrů ČR, bronz měla také Lucka Tománková. V kategorii U11 startovala hráčka BŠ SK Hamr Verča Berková na historicky prvním MČR.

Adam Srnec (SK Hamr Praha a BKR Púchov) díky dvojímu občanství navíc nastoupil opět po roce také na mistrovství SR v kategorii U13 (v Bratislavě 14.12.2019), kde získal bronz ve dvouhře, stříbro s oddílovou spoluhráčkou Emmou Žiačikovou (BKR Púchov) v mixu a obhájil loňské zlato ve čtyřhře s Andrejem Suchým (BKK Sliač), čímž zkompletoval medailovou sbírku a po roce se stal opět česko-slovenským mistrem U13. Tři hamerští junioři Matěj Volf, Jáchym Brázda, Radka Šilhavá se ještě také zúčastnili Mezinárodního MČR juniorů U19 2019 (v Orlové-Lutyni 15.-17.11.2019).

MČR U11 v Dobřanech u Plzně (18.-19.5.2019): účast Veroniky Berkové

MČR U13 v Českém Krumlově (7.-8.12.2019): účast Adam Srnce, Vojty Strejčka, Báry Bursové, Lucky Tománkové => 1. místo Adama Srnce a Báry Bursové ve smíšené čtyřhře, 3. místo Adama Srnce ve dvouhře a 1. místo Adama Srnce s Václavem Simonem (BK 73 Deltacar Benátky nad Jizerou) ve čtyřhře, 1. místo Báry Bursové ve dvouhře a 1. místo Báry Bursové s Karolínou Kalkušovou (BK 73 Deltacar Benátky nad Jizerou) ve čtyřhře, 3. místo Lucky Tománkové s Adélou Fridrichovou (TJ Sokol Polabiny Pardubice) ve čtyřhře

MČR U15 v Mostě (12.-13.10.2019): účast Pavla Hrubce, Adam Srnce, Kačky Koliášové, Báry Bursové

MČR U17 v Ostravě (2.-3.11.2019): účast Kláry Šilhavé, Karolíny Hejdukové => 2. místo Kláry Šilhavé s Martinou Ševčíkovou (Badminton FSpS MU Brno) ve čtyřhře

MČR U19 v Orlové-Lutyni (14.-15.12.2019): účast Matěje Volfa, Jáchyma Brázdy, Jonáše Hurtíka, Radky Šilhavé, Kláry Šilhavé, Karolíny Hejdukové => 3. místo Radky Šilhavé s Terezou Kobylákovou (TJ Astra ZM Praha) ve čtyřhře

MČR dospělých v Plzni (1.-3.2.2019): účast Jana Macáka, Radky Šilhavé

MČR veteránů na Kladně (8.-9.6.2019): účast Václava Bláhy, Kamila Kyzlíka, Ladislava Fuksy => 2. místo Václava Bláhy ve dvouhře (35+), 2. místo Kamila Kyzlíka ve dvouhře (40+), 3. místo Ladislava Fuksy ve dvouhře (50+) a 3. místo Ladislava Fuksy s Petrem Komarovským (ABC Brno) ve čtyřhře (50+)

Klub hamerských mistrů ČR najdete na odkazu: https://www.hamrpraha.cz/mistri-cr/

Adam Srnec, Kačka Koliášová, Bára Bursová nominováni na ME U15 ve Francii 2020

Trenéři reprezentace ČR věkové kategorie do 15 let oznámili v pondělí 16.12.2019 dlouho očekávanou nominaci badmintonistů, kteří se zúčastní ME jednotlivců U15 ve Francii v roce 2020. Turnaj se bude konat v Liévinu v termínu 14. – 16. února. V nominaci sedmi českých hráčů pro individuální soutěž nechybí hamerská trojice Adam Srnec (čtyřhra a mix), Barča Bursová (dvouhra a mix), Kačka Koliášová (čtyřhra a mix). Vůbec poprvé v historii hamerského oddílu tak byli nominováni hráči na evropský šampionát.

Hráči SK Hamr Praha v konečném žebříčku 2019 v Top Ten

8 hamerských hráčů se umístilo na konečném republikovém žebříčku 2019 ČBaS v TOP 10. Hamr má navíc i republikovou „jedničku“ – Kláru Šilhavou v kategorii U17.

U13: Adam Srnec (10. ve dvouhře, 7. ve čtyřhře), Bára Bursová (2. ve dvouhře, 4. ve čtyřhře, 7. ve smíšené čtyřhře), Lucka Tománková (5. ve čtyřhře)
U15: Pavel Hrubec (10. ve smíšené čtyřhře), Bára Bursová (6. ve dvouhře), Kačka Koliášová (10. ve dvouhře, 9. ve smíšené čtyřhře)
U17: Klára Šilhavá (1. ve čtyřhře), Karolína Hejduková (5. ve smíšené čtyřhře)
U19: Radka Šilhavá (5. ve dvouhře, 9. ve čtyřhře, 4. ve smíšené čtyřhře)

Žebříčky ČBaS jsou ke zhlédnutí na odkazu: https://czechbadminton.cz/zebricky

Mezinárodní certifikát Shuttle Time Tutor pro Vaška Bláhu

O víkendu 10.-11.3.2019 se v brněnském sportcentru Kuklenská uskutečnilo školení lektorů Shuttle Time – Tutor. Tedy kurz pro trenéry a učitele s lektorskou praxí, kteří následně mohou školit učitele na základních, středních příp. i vysokých školách v tom, jak zakomponovat badminton do jejich výuky tělesné výchovy. Školení dle standardů BWF vedla školitelka Martina Bernaciková a účastnilo se jej 14 lektorů z celé ČR, včetně jednoho našeho zástupce – Václava Bláhy. Ten nyní vlastní mezinárodní trenérský certifikát Shuttle Time Tutor, díky kterému mohl již o půl roku později pořádat toto trenérské školení.

V neděli 24.11.2019 se v pražské BADMINTON Aréně Skalka konalo akreditované školení ČBaS pro učitele tělesné výchovy a jiné pedagogické pracovníky na ZŠ a SŠ „Začni s badmintonem“. Jde o vzdělávací program v rámci projektu Shuttle time ve spolupráci s BE a BWF, na kterém získají úspěšní účastníci školení certifikát programu BWF Shuttle Time, učitelé pak i potvrzení o absolvování akreditovaného kurzu Začni s badmintonem. Kurz vedl hamerský trenér a BWF Shuttle time tutor Vašek Bláha, při školení mu asistoval rovněž trenér z hamerských řad David Sklář. Školení bylo primárně určeno pro učitele mateřských, základních nebo středních škol, kteří by chtěli rozšířit svou výuku tělesné výchovy o základy badmintonu, zúčastnit se však mohli i začínající badmintonoví trenéři. Mezi úspěšnými absolventy kurzu byl mimo jiné i další trenér SK Hamr Aleš Havránek, mezinárodní certifikát Shuttle Time Teacher nyní vlastní i David Sklář.

Karolína Hejduková "Přebornicí Prahy 2019"

O víkendu 14.-15.12.2019 se konaly GPC Přebory Prahy jednotlivců v kategoriích U13, U15, U17, na kterých se bojovalo o poslední body do celostátních žebříčků v roce, medaile a diplomy a vítězové se pak stali „Pražskými přeborníky 2019“. Hamr na nich získal dohromady 9 cenných kovů. Nejlépe se dařilo v kategorii U17, ve které se stala dvojnásobnou „Přebornicí Prahy“ v mixu a ve čtyřhře Kája Hejduková z Hamru.

Kamil a Veronika Kyzlíkovi procestovali svět jako lajnoví rozhodčí

Výraznou stopu zanechal SK Hamr také na mezinárodních turnajích a sportovních akcích nejen v ČR, ale i napříč světem, na kterém úspěšně reprezentovali náš oddíl Kamil Kyzlík a Veronika Kyzlíková jako lajnoví (čároví) rozhodčí – LJ. Ti procestovali v letošním roce hned několik zajímavých destinací.

Kamil se nejprve zúčastnil v březnu nejstaršího a nejprestižnějšího turnaje světa, slavného All England Open, který je pořádán od roku 1899 a letos proběhl již 109. ročník tohoto turnaje, který byl do roku 1977 považován za neoficiální mistrovství světa. Další zastávkou bylo pro Kamila Bělorusko, kde se konaly v polovině roku v hlavním městě Minsku Evropské Hry. Na podzim nejprve Kamil vyrazil do dánského Odense, kde se konal Denmark Open 2019 společně i s turnajem parabadmintonistů a na poslední trip se vydal Kamil do asijského státu Macaa (zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky), v jehož hlavním městě Macau proběhl turnaj Macau Open 2019.

Verča byla v srpnu účastnicí spolu se třemi dalšími Češkami vrcholné badmintonové akce letošního roku MS dospělých 2019 ve švýcarské Basileji spojeného se šampionátem para-badmitonistů. V říjnu pak ještě Verča absolvovala cestu do Paříže, v hlavním městě Francie se totiž uskutečnil French Open 2019.

Oba pak byli i v týmu rozhodčích pro MČR dospělých 2019 v Plzni a MMČR dospělých 2019 v Brně (Czech Open), na kterém byla Verča dokonce umpirovou rozhodčí, stejně jako na MMČR juniorů U19 2019 v Orlové-Lutyni.

Stříbro Davida Eršila na MS v racketlonu

V Německu se konalo ve dnech od středy 20.11.2019 do neděle 24.11.2019 mistrovství světa v racketlonu (sportu kombinující stolní tenis, badminton, squash a tenis hraném na 4 sety, každý do 21 bodů). Do Lipska zamířila početná česká výprava napříč všemi věkovými kategoriemi. Zúčastnil se zde i juniorský hráč David Eršil, který hájí mimo jiné barvy badmintonového oddílu SK Hamr Praha. Ten získal v hlavní kategorii do 16 let stříbrnou medaili, kterou zopakoval i v týmu se spoluhráčem Lukášem Dvořákem v téže věkové kategorii družstev.

10. ročník Memoriálu Pavla Bílka - turnaje GPC dospělých

Na sváteční neděli 17.11.2019 se uskutečnil v hamerské hale v Braníku jubilejní již 10. ročník turnaje GPC dospělých, jenž nese název Memoriál Pavla Bílka 2019. Turnaj, který pořádá náš oddíl každoročně na počest našeho bývalého člena a hráče Pavla Bílka, letos přilákal zajímavou účast hráčů napříč ČR, konkurence tak zejména v mužské části turnaje byla početná i kvalitní. Z hamerských hráčů se zde představili Vašek Bláha, Vašek Vodička, David Sklář, Martin Rombald, Kamil Kyzlík, Michal Tymeš, Filip Mutl a z dívek jediná Radka Šilhavá. V domácím prostředí zůstaly na Hamru hned 2 medaile. Tu první zlatou získala Radka Šilhavá v mixu a druhou bronzovou získal Vašek Bláha ve dvouhře.

Výsledky všech ročníků jsou ke zhlédnutí na odkazu: https://www.hamrpraha.cz/memorial-pavla-bilka/

1.GPB U13 na Hamru-Štěrboholech

Hamerský oddíl se zhostil o víkendu 2.-3.3.2019 pořádání celostátního turnaje 1.GPB U13, který proběhl ve štěrboholské hale na Hamru. Naše barvy na něm reprezentovali Vojta Strejček, Radim Urban, Tomáš Knytl, Nikola Hort, Václav Stárek, Bára Bursová, Helena Muchová, Lucka Tománková. Domácího prostředí využila nejvíce Bára Bursová, která získala zlato ve dvouhře i ve smíšené čtyřhře a třetí medaili pro SK Hamr vybojovala Lucka Tománková ve čtyřhře dívek.

2.GPA U17 na Hamru-Štěrboholech

O víkendu 18.-19.5.2019 hostil náš oddíl premiérově v Praze-Štěrboholech na Hamru celorepublikový juniorský turnaj nejvyšší úrovně – YONEX 2.GPA U17. V domácím prostředí se představili 4 hamerští badmintonisté Jonáš Hurtík, Eliška Bílková, Klára Šilhavá, Karolína Hejduková. Po dvoudenním zápolení nakonec zůstaly 2 cenné kovy doma – z medaile se radovaly Eliška Bílková (bronz ve dvouhře) a Klára (stříbro ve čtyřhře).

3.GPB U13 na Hamru-Štěrboholech

Zkraje září hostil náš oddíl ve čtrnáctikurtové hamerské hale ve Štěrboholech za podpory hlavního města Prahy celostátní turnaj YONEX 3.GPB kategorie U13 v Praze 2019. V domácím prostředí se o víkendu 7.-8.9.2019 představilo 8 hamerských badmintonistů, v medailové umístění se však nikomu účast proměnit nepodařilo. Hamr zde reprezentovali Vojta Strejček, Radim Urban, Nikola Hort, Vašek Stárek, Dan Kozubek, Adam Seifert, Helena Muchová, Lucka Tománková. Premiéru měl na turnaji nový herní formát singlu, vůbec poprvé proběhla singlová část celostátního turnaje jinak než vyřazovacím systémem. Díky skupinovému formátu mohlo startovat (byť na úkor párů v mixu) až 64 hráčů a 64 hráček ve dvouhrách, což znamenalo pro každého minimálně 2-3 utkání ve skupině bez ohledu na úvodní výsledek zápasu.

Nové webové stránky SK Hamr Praha

Od 1.6.2019 jsou v provozu zbrusu nové webové stránky SK Hamr Praha, které pro nás zdarma vytvořila společnost LightCode, s.r.o. Kromě nového vzhledu webových stránek byly přidány funkce jako je například správa týmů, událostí, ligových tabulek a hráčů. Vnitřek webových stránek běží pod nejpoužívanějším systémem pro správu obsahu (CMS), kterým je WordPress. Stránky lze díky tomuto CMS snadno rozšiřovat o nové funkce.

Zanechte zprávu

pět × dva =