Dny stávajícího roku 2021 se nezadržitelně blíží do své závěrečné fáze a brzy již vstoupíme do nového roku s „magickým“ letopočtem 2022. Ještě předtím se však tradičně poohlédneme za tím, jaký byl pro hamerský oddíl právě ten končivší rok s číslovkou 2021. Jeho poslední dny ještě vybízejí k bilancování, zhodnocení či rekapitulaci toho, jaký vlastně byl a co vše přinesl. I přesto, že se jednalo opět o specifický rok, který byl podruhé stejně jako ten předchozí ovlivněn covidovou situací ve světě i v ČR, událo se v něm opravdu spoustu zajímavých a nevšedních událostí, okamžiků a milníků, které stojí za to si znovu připomenout a ohlédnout se za nimi ještě jednou.

Rok s pořadovým číslem 2021 byl pro SK Hamr opět velice pestrý na neobyčejné zážitky a úspěchy. Covid-19 nám bohužel opět sice připravil v první polovině roku nepříjemnou situaci spojenou se zastavením nejen sportovní činnosti, kdy nebylo možné bezmála šest měsíců jakkoliv sportovat, druhá polovina roku 2021 přinesla ale již návrat do starých kolejí, kdy se opět mohlo zase ve standardním režimu trénovat a o každém víkendu se uskutečnil nespočet turnajů (od oblastních, krajských, celostátních až přes ty mezinárodní) a badmintonových akcí. Na nich startovali i hamerští hráči, kteří se snažili zúročit vynaložené tréninkové úsilí a dosáhnout co nejlepších výsledků, medailových umístění či postupů anebo jen prostě radosti ze hry, která je jakýmsi odrazovým můstkem k budoucím úspěchům a další práci v tréninku.

Videoohlédnutí za rokem 2021 hamerského oddílu

Rok 2021 v hamerským barvách si můžete připomenout prostřednictvím videoohlédnutí HAMR PRAHA made in 2021 – Naše síla zvítězí (https://www.youtube.com/watch?v=PatKLs3r8QU), ve kterém můžete ještě jednou prožít skrze cca 200 fotografií úspěchy, radostné chvíle a výjimečné okamžiky našich hráčů v uplynulých dvanácti měsících.

Více o úspěších našich hráčů se dočtete také v článcích v oddílové sekci: novinky

Rok 2021 na Hamru

Turnaje z důvodu pandemie Covid-19 sice začaly až v polovině června, nicméně téměř půlroční pauza nijak významně nepoznamenala výčet úspěchů našich badmintonistů. Ti ve zbývající polovině roku posbírali spoustu medailí, ocenění jejich tréninkové dřiny a zaznamenali i řadu individuálních úspěchů, a velmi dobře tak náš klub reprezentovali doma i ve světě. Náš badmintonový oddíl SK Hamr vstupoval do letošního roku premiérově v ostrém provozu se statusem Sportovní středisko (SpS), které nyní tvoří 3. stupeň v rámci systému péče o talentovanou mládež, a měl by na oddílovém základu tvořit začátek možné profesionální sportovní cesty. Pevně věříme a doufáme, že se nám status podaří obhájit a bude nám přidělen i pro následující rok 2022. V rámci 2. stupně – pražského Sportovního centra mládeže (SCM), které funguje pod vedením zahraničního španělského trenéra Oscara Martíneze v Praze také na Hamru v Braníku, jsou zařazené mezi nejlepší badmintonisty z Prahy a okolí dvě naše hráčky Kačka Koliášová a Barča Bursová.

Hamerským badmintonistům se letos výrazně dařilo na mezinárodní scéně, a to zejména v kategoriích U15 a U17, kdy především naši mladí junioři Adam Srnec, Vojta Strejček, Kačka Koliášová a Barča Bursová pravidelně získávali úspěchy na turnajích v Polsku, Rakousku, Srbsku, Německu, Maďarsku, Chorvatsku, Slovensku či Portugalsku. Výraznými úspěchy skončily také dvě mezinárodní akce na českém území, když Kačka Koliášová získala na MMČR juniorů U19 2021 v Orlové-Lutyni (Czech Junior International) stříbro ve čtyřhře s Kateřinou Osladilovou (TJ Sokol Klimkovice) a Bára Bursová na MMČR v kategorii mladších juniorů U17 (OLIVER Czech U17 International) brala stříbro ve dvouhře. Mladší hamerské juniorky Kačka Koliášová a Bára Bursová byly zařazené do české reprezentace do 17 let a navíc byly v září nominovány i na badmintonové ME U17 2021 (jednotlivců a družstev), kterého se účastnily ve Slovinsku. Evropský šampionát skončil velkým historickým úspěchem, neboť Česká republika zde získala svou vůbec první medaili, když obsadila v soutěži družstev (v sestavě i s Kačkou Koliášovou) skvělou bronzovou příčku.

V „dospělácké“ kategorii dosáhla na skvělé výsledky naše děvčata Radka Šilhavá a Eliška Bílková na celostátních turnajích GPA. Prvně jmenovaná skončila v Benátkách nad Jizerou stříbrná ve smíšené čtyřhře a pak přidala ještě singlový bronz v Praze-Vinoři, mladší juniorka Eliška zase vybojovala bronzovou medaili na turnaji v Plzni ve dvouhře. Hamerské prvoligové družstvo SK Hamr „A“ se již dokázalo pevně etablovat v druhé české nejvyšší soutěži smíšených družstev a historickým výsledkem skončilo přeložené podzimní MČR dospělých 2021 v Praze-Štěrboholech, na které vyslal náš klub rekordní hráčskou účast ve svých dějinách. Sestry Radka a Klára Šilhavé zde společně ve čtyřhře skončily na výborném 3. místě. Hamerský hráč a trenér Jan Macák, reprezentující barvy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, se dokázal prosadit na Akademickém MČR 2021 v Plzni na stupně vítězů, když se svou partnerkou Valentýnou Sonnkovou (TJ Astra ZM Praha) skončil v soutěži smíšených dvojic třetí.

Podzimní část sezóny je tradičně také spojená s vrcholnými turnaji mládeže v jednotlivých kategoriích – MČR jednotlivců a družstev. S ohledem na pandemickou situaci bylo letos zrušeno minitonské (kategorie U8-U11) i veteránské MČR 2021, ostatní domácí šampionáty 2021 proběhly ale už podle plánu. SK Hamr měl mezi jednotlivci zastoupení vyjma mladší žákovské kategorie U13 na všech mistrovstvích. Na nich oslavila mistrovské tituly čtveřice badmintonistů Adam Srnec, Vojta Strejček, Kačka Koliášová, Bára Bursová a další medaile přidali hráči Jonáš Hurtík, Klára Šilhavá, Karolína Hejduková, Eliška Bílková, Lucka Tománková a znovu Kačka Koliášová. Hamerské družstvo dorostu v kategorii U19 obsadilo na MČR v Dobřanech dělené 5.-8. místo za čtvrtfinálovou účast, zatímco v žákovské kategorii U15 družstvo SK Hamr na MČR ve Vendryni nestartovalo.

Konečné žebříčky věkových kategorií mládeže U13, U15, U17, U19 v sezóně 2021

TOP 5 událostí 2021 hamerského oddílu v klubové anketě „HAMERSKÝ POČIN ROKU 2021“

  • Účast Kateřiny Koliášové a Barbory Bursové na ME U17 ve Slovinsku (3. místo ČR v soutěži družstev) (zde)
  • Bronzová medaile sester Radky a Kláry Šilhavé ve čtyřhře na MČR dospělých v Praze-Štěrboholech (zde)
  • Zlatý hattrick Barbory Bursové na MČR U15 v Praze-Letňanech (zde)
  • Mládežnické mistrovské tituly Adam Srnce a Vojty Strejčka ve čtyřhře na MČR U15 v Praze-Letňanech (zde) a Kateřiny Koliášové s Kateřinou Osladilovou (TJ Sokol Klimkovice) ve čtyřhře na MČR U17 v Českém Krumlově (zde)
  • Stříbrná medaile Kateřiny Koliášové s Kateřinou Osladilovou (TJ Sokol Klimkovice) ve čtyřhře na MMČR U19 v Orlové-Lutyni (zde)

Pořádání akcí a turnajů

Jak je zvykem, hamerský oddíl se zařadil také v roce 2021 mezi hostitele několika akcí a turnajů, kterých pořádal velký počet ať už oblastních či kvalifikačních pro děti, mládež i dospělé. Bohužel zejména v první polovině roku muselo být několik z nich kvůli koronavirové situaci zrušeno či odloženo. I přesto se v hamerské hale v Braníku konalo přes 20 turnajů různých věkových kategorií a výkonnostních úrovní jak jednotlivců, tak družstev. V letošním roce proběhl také již 11. ročník tradičního turnaje GPC dospělých – Memoriál Pavla Bílka 2021 / (zde). Hamr samozřejmě pořádal také nespočet tradičních oddílových akcí pro své členy a hráče. Jaké to byly?

Děkujeme všem našim hráčům a členům za příkladnou reprezentaci našeho oddílu v roce 2021, stejně tak ale i rodičům za jejich přízeň a podporu. A zároveň přejeme všem mnoho úspěchů v roce 2022.

Zanechte zprávu

deset − 9 =